otrdiena, 2012. gada 26. jūnijs

Hardworking.

Brīžiem, pat īstenībā diezgan bieži ir pārliecība, ka man trūkst apņēmības, tad nu nākas apbrīnot un smelties iedvesmu no cilvēkiem, kam tāda ir. Pabeidzot lasīt par visiem trim Dimā (patiesībā jau vairāk gan par diviem jaunākajiem), kur jau tā šķita bezmaz neiespējami, kā var cilvēks uzrakstīt simtiem, es nepārspīlēju, romānu, lugu un ceļojumu aprakstu, ķēros pie biogrāfiskā romāna par Londonu, kur viņš, nolemjot kļūt par rakstnieku, sāk ķidāt visu: zinātni, filosofus, sākot ar Platonu, beidzot ar Nīči, tad ķeras klāt politikai, socioloģijai un daiļliteratūrai. Es nemaz necentīšos sīkumos raksturot to, cik gan Dimā, gan Londons bija nožēlojamā finansiālā stāvoklī, jo tukšs vēders un izmisums, iespējams, tieši mudina sasniegt kaut kādus mērķus, tomēr ir dziļi apskaužami, kā, kādā veidā šie cilvēki turas ar nagiem un zobiem pie tā, kas viņiem tuvs, dara savu darbu galvenokārt tāpēc, ka patīk, ka gribas, nevis, lai nopelnītu. Te nav runa par talantu, bet par mežonīgo, ieguldīto darbu, kā tam vajadzētu būt principā katrā nozarē. Par savu apņēmību noklusēšu, bet pašai būs viela pārdomām par to, kā es izmantoju savus resursus, talantus un laiku.
Bez pārdomām par savām iekšējām lietām un visādām apņēmībām, pēdējā laikā sanāk prātot par to, kad beidzot beigsies tas neveiksmju posms, kas ir skāris un apņēmis mani tagad. Nav tā, ka es būtu negrozāma pesimiste vai arī nožēlojama sevis žēlotāja, tomēr šis šķiet jau par traku. Es nesaku, ka dzīve ir kļuvusi par nepatīkamu notikumu virknējumu, nē, tā noteikti nav, jo notiek arī brīnišķīgas lietas, taču tie satricinājumi, ko saņemu, ir tik lieli, ka atstāj iespaidu pat uz labajām lietām. Dzīves spirālveida forma, ja vispār tā var pieņemt, ir pamatīgi izstiepusies, vai arī es vienkārši esmu padevusies. Steidzami nepieciešama mana smaida reanimēšana.

sestdiena, 2012. gada 23. jūnijs

Summer.

Ir Līgo diena, bet pirmoreiz pēc ilgiem laikiem nedodos nekur ārpus Rīgas, kas ir diezgan skumji, bet vismaz prātīgi. Ar veselību nejokot, lai kā arī tā būtu pievīlusi mani un sagrāvusi visus plānus. Dzīvojam  vienreiz, tad vismaz vajag pagarināt to "vienreiz", sevi saudzējot. Šodien pazuda vasara, pazuda nedaudz arī vakar, bet šodien tā pavisam, un es nesūdzos. Nesūdzos, jo ir citas ārkārtīgi jaukas lietas, lieta, par ko domāt, uz kā būvēt cerības un vienkārši saglabāt kaut nedaudz pozitīvu noskaņu. 
Pagaidām ir labi - guļu gultā, ēdu šokolādes pudiņu, klausos mierīgu mūziku un domāju par to, kā drīz celšos un pīšu vainadziņu, kā nekā Jāņu noskaņām jāpaliek, un tad uz krastmalu lekt pāri ugunskuriem un klausīties simtreiz dzirdētās ziņģes. Tradīcijas ir skaistas, un es tās spēju novērtēt, paldies, tautas dejām. Ja nesāpēs, šodien arī padejošu un papriecāšos. Gaišus visiem svētkus! 

piektdiena, 2012. gada 15. jūnijs

Maturity.

Kad es biju maza, bija stilīgi braukāties ar skrejriteni, un es biju viesnotaļ lepna, ka man tāds bija. Tad nu vasarā, bezmaz vai katru dienu braukājoties pa pagalmu, vienreiz sanāca tā, ka kaut kas tur nogāja greizi, un es, tupēdama uz celīšiem, ņēmos pētīt problēmu. Bet tas nav svarīgākais, jo, proti, tobrīd pienāca puisīts un jautāja: "Kā jums var palīdzēt?", kas ir visnotaļ mīlīgi, ņemot vērā to, ka šis "jūs" tika adresēts tieši man, tā ļoti pieklājīgi, es teiktu. Un arī tas nav galvenais, jo šodien trolejbusā es šo "puisīti" pēc ilgiem gadiem ieraudzīju atkal, un šim puisītim bija bārda, plati pleci un bakenes. Tas, protams, nav nekas jauns, ka viss un visi mainās un aug, tomēr šis lika apzināties, ka, hmm, izaugusi esmu ne tikai es. Cerams, ka sirmu un ar spieķīti viņu tik drīz neredzēšu. Uh, laiks joņo, un man beidzās sesija. Vesels studiju gads, ātri. 
Mainot tēmu, pēdējā laikā sanācis tā pavairāk lasīt visādus biogrāfiskos romānus, šobrīd iet uz beigām "Trīs Dimā". Tā kā šis nav pirmis darbs par slaveniem cilvēkiem (18.,19.gs.), sanāk nedaudz ģeneralizēt izlasīto, un secināt, ka morāles izpratne tolaik bija fundamentāli atšķirīga no izpratnes šodien. Sākot ar Goiju, kur visiem augstākdzimušiem cilvēkiem pienācās oficiālie mīļākie un vairāki neoficiālie, beidzot ar Franciju, kur laulība principā bija tikai naudas vai titula dēļ un attiecīgi izlaidīgs dzīvesveids un pilnvērtīga poligāmija valdīja arī tur. Ārlaulības bērni, neatzīti vai atzīti, kurtizānes, kamēliju dāmas un vispār, es šo visu laikam galīgi neizprotu. Te pat nav runa par mīlestību vai kaut ko tikpat kosmisku, bet gan par to, kas un kā ir pieņemts. Visi aristokrāti tā dara, tā dzīvo, taču cenzūra neatļauj iestudēt lugu, kas paceltu vai attaisnotu kurtizāni. Kaut kādi dubultstandarti, kas jo vairāk tiek karsti aizstāvēti un tikpat karsti neievēroti. Un, hmm, kā attaisnojums šim visam rindiņā Andrē Moruā romānā "Morālists domā, gadījums un kaisle dara."


ceturtdiena, 2012. gada 14. jūnijs

Summer and mornings.

Šodien priekšpēdējais eksāmens, es jūtos svaiga kā gurķītis un man ir lielisks garastāvoklis.
Vakardiena bija īsteni vasarīga, gan iekšā, gan ārā. Garumgaras, bet patīkamas sarunas, garumgaras, bet nenogurdinošas pastaigas, ciešs miegs un gaišs rīts, lai gan tas nav nekas pārsteidzošs, ņemot vērā to, ka tagad gaišs ir krietni biežāk nekā tumšs (ja vien vienmēr tā būtu!). Šodienas lielākā vēlēšanās - pamosties katru rītu ar tādu smaidu kā šodien, klausīties katru rītu svaigu mūziku un katru rītu dzert lielu kafiju ar daudz piena un cukura. Eksāmeni arī nav tik sāpīgi, kā varētu šķist, tāpēc elpot var mierīgi. Un galu galā es jau to daru tikai tīri sev, kas šo visu padara par vēl vairāk atbildīgu, bet tajā pašā laikā patīkamu procesu. Nesaprotu, par ko visi tā satraucas. Eh, priecīgi. Tas laikam arī viss, ko šodien, astoņos no rīta, vēlējos visiem paziņot. Netipiski man.

trešdiena, 2012. gada 13. jūnijs

Mock exam.

Uz apli vienas un tās pašas dziesmas, neapnīk. Uz apli vienas un tās pašas domas, apnīk. Toties kaut kas ir iesakņojies, pat bez kustības, un pie tā nu būtu jāpierod.
Ir sākusies vasara, vismaz tā smarža un krāsa, un vakara vēlā pienākšana ir kā nākas. Tagad tikai pieregulēt garastāvokli, nokārtot pēdējos eksāmenus, un var nirt. Kauperam būs skaisti bērni, bet man būs laba vasara, ar visu Kauperu un Positivus piedevām. Pa vidu tam visam Itālija, kura, cerams, bet īstenībā neapšaubāmi, būs īstens piedzīvojums ar brīnišķīgiem cilvēkiem un tādu pašu maršrutu. Tad nu šim ceļojumam un pārējām aktivitātēm būtu galvenais uzdevums - nevis aizbīdīt skumjo un nospiedošo kaut kur tālāk prom, bet gan palīdzēt tikt ar to galā pašai, lai vairs nav jāatgriežas. Tas, protams, pēc iespējas, taču aprakt vairs nav jēgas.
Tā meitenes gatavojas eksāmeniem. Veltījums manai vislabākajai studiju biedrenei pasaulē Laurai ar burgeriem un krēmzupām.

otrdiena, 2012. gada 12. jūnijs

The Universe and jazz.

Tikko sāka līt. Tas nekas, ka vēl stundu atpakaļ plānā kleitiņā man bija pavisam karsti, un šķita, ka saulesbrilles nelīdz no saules stariem, bet nu labi. 
Piektdiena bija viena lieliska diena. Lieliska lielākoties tādēļ, ka apmeklēju lielisku lekciju, par lielisku tēmu un ar vēl lieliskāku amerikāņu profesoru. Tagad es esot labāka, jo paklausījos džezu, bet patiesībā šo ārkārtīgo labuma sajūta izraisīja tas, ka biju atkal tur, kur man patīk būt - vidē, kur cilvēki domā, interesējas un dzird, šoreiz pat dzied, tas ir, filosofijas vidē. Estētika -> mūzika -> džezs, kas pinās ar morālām, ētiskām, epistemoloģiskām un character building vērtībām, un tas viss divu stundu garumā, ar nenogurstošu uzmanību un vēlēšanos "kaut man būtu tāds pasniedzējs". Var just, ka cilvēks runā par to, kas ir daļa viņa paša dzīves, var just, ka šī nav sausa formalitāte, pienākuma izpildīšana, bet gan kaut kas, ar ko viņš vēlas padalīties, ja vien tā būtu visiem vai vismaz vairākumam, kas elpo izglītības sfērā. Bet tas mūsu kontekstā šķiet tik utopiski, ka pat kauns cerēt.Labi vismaz, ka brauc tādi cilvēki un piedāvā vieslekcijas. 
Šovakar dzeru pienu, lasu par Dimā un domāju par lietām. Kaut kā saskan, tā viegli un saderīgi. Runājot par skaņām un saskanēšanu, man šodien īpaši patīk Across the Universe, lai gan ne džezs, bet šodien šī dziesma padara mani labāku.
Un man joprojām dziļi riebjas vārds "feins", šermuļi. 

otrdiena, 2012. gada 5. jūnijs

Folk.

Ir auksts jūnijs.
"Ar karstām sirdīm un darbiem". Sirdis vēl varbūt, bet darbi? Arvien vairāk sanāk saskarties ar kaut kādu nejēdzīgu pesimismu, neticību un roku nolaišanu. Negribas jau arī ticēt, ka tā ir tāda vispārēja tendence, drīzāk sakritība? Tomēr ir arī kas gaišāks.
Pilsētas svētkos var redzēt, ka dejotāji gan nenogurst, vai nu lietus, vai neciešams aukstums - tāpat lec ar smaidu sejā un kurn tikai tad, kad tērps vēl nav uzvilkts un uz skatuves, tas ir, laukuma nav uzkāpts. Kopumā jau vairāk nekā skaisti, vienalga, cik skatītāju. Bauskā, ar skatu uz Bauskas pilsdrupām, pelēkām debesīm un saules apspīdētu skatu priekšā. Un tad visas patriotiskās dziesmas vairs nešķiet trulas un banālas, bet gan dziļi patiesas. To nevar nemīlēt. To nevar necienīt, ja mugurā ir skaists, bagātīgs tērps, kājās viegli, cēli soļi, ausīs melodiska, maiga latviešu mūzika un apkārt tādi latviski cilvēki un daba. Lai arī šis skats īsti nemainās jau padsmit gadu, ko dejoju, bet tomēr tas nebeidz pārsteigt un iedvesmot. Tā dziļi, dziļi. Arī šī dziesma. Dejotāji tomēr ir īpaša suga.
Pie Lielvārdes Daugavas krastā stāv meitene balti 
tērpta;
Tā ziedus Daugavā kaisa un Latvijai svētību lūdz.

Pār Daugavu migla slīd klusi un viļņi teiksmaini šalc, 
Mirdz meitenes matos tai rasa kad vārdi pret debesīm 
ceļas:

Dievs, mana tauta tik maza, 
pie Daugavas gadsimtiem dzied,
Ļauj tai mūžīgi mūžos bez vagariem ceļu iet.

Lai netrūkst tai dēlu un meitu, kas karogu augsti cels,
Ar karstām sirdīm un darbiem mūsu tauta ziedēs un zels.

Dievs, mana tauta tik maza, 
pie Daugavas gadsimtiem dzied, 
Ļauj tai mūžīgi mūžos bez vagariem ceļu iet.

Dievs, mana tauta tik maza, 
pie Daugavas gadsimtiem dzied, 
Lai pie Daugavas mūžīgi mūžos, 
pie Daugavas latvju tauta dzied!